11.06.2007
Ako prežiť letné horúčavy na pracovisku
Hoci teplotné rekordy v týchto dňoch zatiaľ nepadajú, predpovede ohlasujú horúce leto. Práca v horúčavách je pre ľudské telo nemalou záťažou a priamo ohrozuje zdravie človeka. Možno sa proti nadmernému teplu a slnečnému žiareniu brániť?
Ako zamestnanec máte na určité pohodlie nárok, a to nielen v letných mesiacoch, ale prakticky po celý rok. Konkrétne musíte mať k dispozícii určitý pracovný priestor, osvetlenie aj množstvo vzduchu. Je povinnosťou vášho zamestnávateľa, aby dohliadal na predpísané vetranie, vlhkosť a teplo na pracovisku, ale napríklad aj na zásobovanie pitnou vodou. Byť na pracovisku, keď teploty vonku v tieni presahujú viac ako 30 stupňov Celzia, nie je nič príjemné. Extrémne zvýšené teploty počas letného obdobia môžu spôsobovať záťaž zamestnancov na väčšine pracovísk.
„U zamestnancov môže záťaž teplom viesť k poklesu výkonnosti, zvýšenej únave a môže spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až vracaním," varuje Ľudmila Ondrejková z odboru preventívneho pracovného lekárstva Úradu verejného zdravotníctva v Bratislave.
Zákon ukladá firmám povinnosť zabezpečiť na pracoviskách primeranú teplotu počas celého roka, čiže nesmie byť na nich ani príliš teplo, ale ani príliš chladno. Vychádza sa pritom z nariadenia vlády 247 z roku 2006, v zmysle ktorého teplota v miestnostiach, v ktorých sa pracuje, musí byť primeraná, so zreteľom na používané pracovné postupy a fyzickú záťaž zamestnancov. Pracovný výkon zamestnancov totiž do značnej miery ovplyvňuje aj teplota v miestnosti, kde pracujú. Optimálna teplota na pracoviskách nie je pre všetkých rovnaká, závisí od charakteru práce, a to z hľadiska fyzickej náročnosti aj energetického výdaja zamestnanca. Udržiavať ju na pracoviskách podľa presne určených noriem býva v horúcich letných mesiacoch pomerne náročné.
Prečo nezabúdať na pitný režim
Keď teploty vonku presiahnu 30 stupňov Celzia, v takejto situácii pomôže najčastejšie pitný režim, vetranie bez prievanu či klimatizácia. Každý človek vie, že aj doma v horúcich letných dňoch alebo pri športovej záťaži treba jednoducho piť viac. Denný prísun tekutín by mal byť okolo 3 litrov, pri horúčavách a pri fyzickej námahe treba spotrebu vody ešte zvýšiť. Pretože v ľudskom tele dochádza k strate minerálov, tieto látky treba dopĺňať. Strata jedného litra potu predstavuje asi 4 g soli. Pri nedostatku tekutín klesá u ľudí pracovná výkonnosť, čiže zvyšujú sa aj celkové finančné straty podniku. Štatistiky ukazujú, že strata tekutín v množstve 2 percentá telesnej hmotnosti predstavuje stratu 20 percent výkonnosti, strata 3 percent je stratou 30 percent výkonnosti. „Dostupnosť a dostatok pitnej vody je na pracovisku samozrejmosťou. Okrem nej je vhodné konzumovať dostatočné množstva vhodných nápojov, ktoré majú občerstvujúce aj uhrádzajúce vlastnosti. Uhrádzajúce nápoje slúžia na nahrádzanie tekutín, solí a ďalších látok spojených nadmerným potením. Vhodné je týmto spôsobom nahradiť najmenej 70 percent vody stratenej za pracovnú zmenu nadmerným potením a dýchaním," radí Ondrejková. Ďalej treba dbať aj na vhodný pracovný odev, ktorý má byť jednovrstvový, podľa možností svetlej farby a z prírodných materiálov, pretože syntetické materiály neumožňujú odparovanie potu.
Pozor na klimatizáciu!
Stalo sa vám, že vám počas celého dňa svieti do kancelárie prudké svetlo a vy si s tým neviete poradiť? „Na pracovisku musí zamestnávateľ zabrániť prenikaniu priamych slnečných lúčov cez okná tienením, napríklad žalúziami alebo roletami. Ak na pracovisku nie je klimatizácia, je potrebné zabezpečiť zvýšenie pohybu vzduchu vetraním," konštatuje Ondrejková. Samozrejme, aj klimatizácia musí byť správne nastavená. Lekári varujú, že rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou v miestnosti by nemal byť v tomto prípade vyšší
ako 5 stupňov Celzia.
Počas letných horúčav inšpektori práce odporúčajú zamestnávateľom zaraďovať do pracovného času zamestnancov častejšie prestávky a vyhnúť sa náporu vysokých teplôt na ich organizmus. Takéto prestávky sa im započítavajú do pracovného času. „V prípade potreby treba zamestnancom umožniť prestávky v práci, aby sa mohli ochladiť osprchovaním alebo umytím pokožky chladnou vodou. Ďalšia možnosť je skrátenie alebo presunutie začiatku pracovného výkonu na skorší pracovný čas. Toto je však potrebné riešiť dohodou medzi zamestnávateľom a zástupcami zamestnancov," spresňuje na záver Ondrejková.
Prečo dodržiavať pitný režim v práci
- v bežných pracovných podmienkach vám firma musí poskytnúť na všetkých pracoviskách iba pitnú vodu. Prostredníctvom pitného režimu sa odporúča uhradiť najmenej 70 % vody stratenej za pracovnú zmenu nadmerným potením a dýchaním
- odporúča sa konzumácia dostatočného množstva vhodných nápojov, ktoré majú občerstvujúce a uhrádzajúce vlastnosti. Uhrádzajúce nápoje slúžia na nahrádzanie tekutín, solí a ďalších látok stratených nadmerným potením
- nápoje musia byť zdravotne bezchybné, musia mať vhodné chuťové vlastnosti a teplotu, nesmú obsahovať alkohol a viac ako 6,5 % cukru, ďalej musia zodpovedať 60 % množstva tekutín stratených potením alebo dýchaním za osemhodinovú pracovnú zmenu
Nápoje by mali mať primeranú teplotu
- v zime 20 až 25 stupňov Celzia
- v lete okolo 16 stupňov Celzia
- nikdy nie okolo 0 stupňov Celzia. Ľadové nápoje, naopak, zvyšujú pocit smädu. Ako chladené nápoje (do 12 stupňov) firma môže poskytnúť napríklad stolové minerálne vody vrátane chuťovo upravených, ovocné mušty, šťavy a podobne, alebo teplé nápoje, hoci šípkový čaj a ovocné čaje
Firma musí bezplatne zabezpečiť pitný režim pri zvýšenej záťaži teplom
len v dvoch prípadoch:
- Na uzatvorených pracoviskách pri prekračovaní limitných hodnôt dlhodobo a krátkodobo únosnej záťaže teplom pri dlhodobej práci (viac ako 4 hodiny za pracovnú zmenu) zaradenej do triedy práce 3 alebo 4.
- Na bezplatné nápoje majú nárok aj zamestnanci pracujúci na vonkajších pracoviskách za mimoriadne teplých dní pri dlhodobej práci (napríklad práce na stavbách).
Mimoriadne teplý deň je deň, keď teplota vonkajšieho vzduchu nameraná v tieni dosiahne hodnotu vyššiu ako 30 Stupňov Celzia.
Koho vyhľadať pri problémoch
Na pracovné podmienky a faktory, ktoré by mohli poškodiť zdravie pracovníkov, má od júla minulého roka vo firmách dohliadať pracovná zdravotná služba. Právo na ňu majú všetci zamestnanci a firma je povinná vám ju zabezpečiť.
V prípade pochybností o svojich nárokoch sa pracovník firmy môže obrátiť aj na zástupcov zamestnancov, ďalej na regionálne úrady verejného zdravotníctva, prípadne na inšpektoráty práce. V zásade platí, že pokiaľ firmy nezásobujú svojich zamestnancov v horúcich dňoch nápojmi, hrozí im za to až miliónová pokuta.
Autor: Zuzana Kullová Zdroj:
|